MAISTO PRODUKTO SKONIS NESAUGOMAS AUTORIŲ TEISĖS. BET ARGI LIETUVOS VERSLUI TAI RŪPI?

Edita Ivanauskienė, advokatė, patentinė patikėtinė, EiiP

 

 

2018-11-13 Teisingumo Teismas (TT) priėmė sprendimą byloje Nr. C‑310/17, kuriame nusprendė, kad pagal Direktyvą 2001/29/EB draudžiama taikyti autorių teisių apsaugą maisto produkto skoniui ir aiškinti nacionalinę teisę taip, kad autoriaus teisių apsauga yra taikoma tokiam skoniui.

 

TT tokią išvadą priėmė, išanalizavęs Direktyvą 2001/29/EB, Berno ir PINO konvencijas ir konstatavo, kad pagal šią Direktyvą maisto produkto skonis nėra kūrinys.

 

Pagal Direktyvą, TT išaiškino, “sąvoka „kūrinys“ neišvengiamai yra autorių teisių apsaugos objekto išraiška, kuri leidžia pakankamai tiksliai ir objektyviai jį identifikuoti, net jeigu ši išraiška nebūtinai yra nuolatinė.  

TT sprendė, kad maisto produkto skonio atveju trūksta galimybės jį tiksliai ir objektyviai identifikuoti, nes maisto produkto skonio identifikavimas iš esmės grindžiamas skonio pojūčiais ir patirtimi, kurie yra subjektyvūs ir kintami, nes priklauso, be kita ko, nuo tokių su atitinkamą produktą ragaujančiu asmeniu susijusių veiksnių, kaip amžius, mitybos prioritetai ir vartojimo įpročiai, taip pat aplinka ir aplinkybės, kurioms esant toks produktas yra ragaujamas. Be to, esant dabartiniam mokslo išsivystymo lygiui, techninėmis priemonėmis negalima tiksliai ir objektyviai nustatyti maisto produkto skonio, dėl kurio būtų galima jį atskirti nuo kitų tokio paties pobūdžio produktų skonio.

 

O GALIMA UŽREGISTRUOTI MAISTO PRODUKTO SKONĮ KAIP PREKIŲ ŽENKLĄ?

 

Teoriškai taip, šiuo metu bent kaip ESPŽ: nuo 2017 m. spalio 1 d. Reglamentu Nr. 207/2009 yra panaikintas reikalavimas prekių ženklą pavaizduoti grafiškai. Tą patį reikalavimą siūloma panaikinti ir dabar pateiktame Seimui naujame Prekių ženklų įstatymo pakeitimo projekte. Tačiau praktiškai – nelabai dėl to, kad jo identifikacija priklauso nuo subjektyvių jusminių pojūčių ir taip pat gali būti kliūčių ir nustatant skiriamąjį požymį.

 

Bet argi Lietuvos verslui tai rūpi? Šie klausimai kyla iš esmės ne Lietuvoje, o jeigu jie kažkada čia iškils – tai jau viskas bus už mus nuspręsta.